(DOBRA) Radni powiatowi jednogłośnie przyjęli projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Powiatem Łobeskim a Gminą Dobra, w przedmiocie założenia i prowadzenia przez gminę szkół ponadgimnazjalnych: liceum ogólnokształcącego oraz zasadniczej szkoły zawodowej.
Utworzenie i prowadzenie szkół ponadgimnazjalnych należy do powiatu. Gminy mogą je prowadzić po zawarciu porozumienia z powiatem i o to wystąpiła burmistrz Dobrej do starostwa w Łobzie. Przypominamy, że gminą, która obecnie prowadzi szkołę ponadgimnazjalną, jest gmina Resko.
Koncepcję utworzenia szkoły ponadgimnazjalnej i zawodowej w Dobrej przedstawiła burmistrz Dobrej Barbara Wilczek podczas posiedzenia zarządu powiatu w Łobzie.
Z uzasadnienia burmistrz wynika, że sytuacja gminy Dobra w zakresie oświaty stała się trudna. Zmniejsza się liczba oddziałów w gimnazjum. Obecnie jest sześć oddziałów, klasy są nieliczne, a budynek gimnazjum jest duży. Są puste sale.
- Została zrobiona ankieta wśród rodziców i było 90 proc. zainteresowanych szkołą zawodową i 70 proc. szkołą licealną. Takie działania, gdyby zostały podjęte, nie spowodują strat dla Zespołu Szkół w Łobzie, bo młodzież z Dobrej dojeżdża do szkół w Nowogardzie. Część młodzieży w Dobrej kończy swoją edukację na gimnazjum, bo rodziców nie stać na wykupienie biletu miesięcznego. Jakie byłyby korzyści dla gminy po utworzenia szkoły? Po pierwsze, spływająca subwencja. Po drugie, możliwość zatrudniania nauczycieli. Gmina Dobra deklaruje prowadzenie tej szkoły – powiedziała podczas zarządu burmistrz Dobrej.
Szkoła ponadgimnazjalna w Dobrej, przy sprzyjających wiatrach miałaby powstać już od września. Jak na razie pozytywnie odniósł się zarówno zarząd powiatu, jak i Rada Powiatu, która jednogłośnie przegłosowała projekt uchwały. MM
Krótkowzroczność zarządu powiatu jest porażająca. Zamiast skoncentrować się na rozwoju Zespołu Szkól w Łobzie i rozwijać szkolnictwo zawodowe na poziomie technikum i szkoły zawodowej działa się w kierunku rozdrobnienia i wspierania nadal liceów w innych miastach powiatu. Zarząd i Rada zamiast wzmocnić jedyną szkołę której są organem założycielskim zaczynają działać na szkodę swojej placówki. Obserwując kierunek działania byłej dyrektor szkoły i praktycznie zniszczenie zawodowego charakteru szkoły na rzecz liceum objawia się dzisiaj niewielką ilością młodzieży zainteresowanej nauką w tej placówce. Młodzież ucieka do innych miejscowości gdzie oferta szkół technicznych i zawodowych jest o wiele bogatsza. Gdyby w obecnym roku szkolnym zarząd nie wymusił utworzenia w ZS klasy mundurowej trzeba by było zwalniać nauczycieli. Może zamiast rozdrabniać się warto pomóc nowej władzy w ZS w Łobzie się rozwinąć i wesprzeć rozwój szkoły w kierunku zawodowym. Zarząd pokazał, że potrafi egzekwować swoją wolę i działać we właściwym kierunku. Rozwoju nie gwarantowała była dyrektor ale może obecna dyrekcja jest w stanie taki kierunek szkoły zagwarantować przy wsparciu członków zarządu powiatu. Dotychczas była stagnacja lub wręcz postępujący upadek. Argument burmistrz Dobrej o braku środków na bilet itp jest wysoce nietrafiony. Nie wszędzie muszą być szkoły ponadgimnazjalne. Młodzież jeździ do Stargardu, Szczecina i tam mieszka w internatach. Tym bardziej może dotrzeć do Łobza. Internat jest. Dla najbiedniejszych można zorganizować pomoc socjalną. Pozbyć się"betonu" z ZS w Łobzie i z nadzoru w Starostwie i myśleć o przyszłości młodzieży i rozwoju powiatu. Lepiej jedna szkoła na wysokim poziomie niż klika na miernym.