(ŁOBEZ) W najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na sporządzenie projektu technicznego rozbudowy Zespołu Szkół w Łobzie.
Starostwo Powiatowe w Łobzie zdecydowało się ogłosić przetarg na przełom sierpnia i września pod kątem możliwości pozyskania pieniędzy z nowego rozdania funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Do tej pory było to finansowanie w 50 proc., trudno jednak powiedzieć, jak będzie teraz.
Został już określony zakres prac, tego co Starostwo powiatowe w Łobzie chciałoby osiągnąć w granicach wyznaczonej działki. Po szeregu dyskusji przebija się pogląd, że najlepszym rozwiązaniem jest zamknięcie dziedzińca Zespołu Szkół od lewej strony. Kształt bryły ma zaproponować projektant.
Pierwsza wersja otwierała dyskusję na temat celowości powstania obiektu. Gdy okazało się, że obiekt będący połączeniem obiektu na cele szkolne z celami kulturalnymi spełniającymi wymagania środowiska z terenu powiatu jest jak najbardziej oczekiwany w społeczeństwie, przystąpiono do działania.
Starostwo ze swojej strony określa jedynie konieczne warunki do spełniania, czyli: na jaką liczbę osób i jakie pomieszczenia mają znaleźć się w obiekcie. Parametry określają również powierzchnię zabudowy, która ma wynosić około 300 m.kw. Warto w tym momencie zaznaczyć, iż obecna sala konferencyjna w starostwie ma powierzchnię 66 m.kw. i jest zbyt mała, aby pomieścić swobodnie wszystkich gości chociażby podczas sesji rad powiatowych.
Budynek ma być jednokondygnacyjny z dachem płaskim, alternatywnie z wysokim dwuspadowym wraz z poddaszem, połączony z budynkiem szkoły łącznikiem. Jeden z wyznaczników mówi o możliwości dzielenia pomieszczenia auli na dwa mniejsze, poprzez układ ścianki przesuwnej oraz niezależne wejścia z budynku szkoły oraz z zewnątrz. Sala konferencyjna ma mieć powierzchnię około 80-100 m.kw. W obiekcie ma się mieścić hol, szatnia, sanitariaty, w tym dla osób niepełnosprawnych.
W auli mają znaleźć się: scena (alternatywnie z możliwością składania lub automatycznego ukrycia) z garderobą, instalacja i urządzenia nagłaśniające, projektor multimedialny z ekranem (sterowanym automatyką).
Projektant zostanie zobligowany do uwzględnienia zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz możliwości utworzenia dodatkowych czterech pomieszczeń dla kształcenia zawodowego (w budynku istniejącym lub nowo wybudowanym).
Opracowanie projektu budowy auli z łącznikiem wiąże się również z opracowaniem projektu remontu i przystosowania pomieszczeń budynku istniejącej szkoły do obowiązujących standardów. MM
Aula w liceum to najmniej potrzebna rzecz. Sala gimnastyczna jest mała, i w koszmarnym stanie. Salki gimnastyczne na dole są obrzydliwe. Szatnia jest bez okna i jakiejkolwiek wentylacji. Proszę wyobrazić sobie jaki zapach panuje w niej po kilku godzinach lekcyjnych. Klasy w piwnicy w ogóle nie powinny istnieć. Te pieniądze można by wydać na inne ważniejsze inwestycje. Ale w tej szkole mało kto rozumie potrzeby uczniów... niestety
~Ania
2012.09.25 12.51.07
A może by tak więcej pracowni do kształcenia zawodowego a nie aulę dla towarzystwa, żeby gości przyjmować. Należało by w szkole pomyśleć o nowych kierunkach kształcenia zawodowego (np. technik budownictwa, geodeta albo co) warsztaty gastronomiczne, pracownie komputerową. Należy stawiać na szkolnictwo zawodowe.