Konkurs już kilka tygodni temu rozstrzygnięty a tutaj dopiero etap wojewódzki a sukces duży gratuluje, co z organizacjami niepodległościowymi w Gryficach i Łobzie ???Miało być napisane i nie jest!, a tu nic można odnieść wrażenie, że te organizacje to wymysł redaktora??!
juz dawno powinni to rozwalić byłam w wakacje z męzem ( spoza Gryfic) wstyd mi było handel na łózkach dziurawy dach wstyd uciekaliśmy jak najszybciej 3świat to chyba za delikatne określenie jest tyle kasy z UE na modernizacje takich miejsc dlaczego Gryfice z tego nie skorzystały nikt nie potrafi napisać prostego projektu o dofinansowanie??
z jednej strony publikacja ciekawego artykułu o historii Gryfic,a z drugiej strony redaktor tej gazety proponuje zniszczenie XVI wiecznego sztachulca PARANOJA
Pracowałam w kilku gazetach ogólnopolskich, poza g...o prawda oczywiście- do tego stopnia się nie zhańbiłam! W każdej redakcji, mówiono o solidarności dziennikarskiej. Dlatego jestem w kompletnym szoku, po tym co przeczytałam w GG!!. Do takiego paszkwilu nie posunęli by się nawet tzw. redaktorzy z g...o prawdy! Pisanie czegoś takiego nie przystoi szanującym się dziennikarzom czy gazecie, bez względu na każdą sytuacje!!
Unimie.
Biwak i nocleg koło mostu na Redze, 0,5 km od wsi Unimie.
3 VIII (piątek) UNIMIE.
Rano Msza św. polowa odprawiona przez ks. biskupa Karola Wojtyłę. Ołtarz zbudowano z wioseł i odwróconego kajaku. Polowe Msze św. to szczególne przeżycie, zwłaszcza, że zawsze były otoczone atmosferą pewnej konspiracji. Dziś wydaje się to trudne do zrozumienia, ale taka była konieczność polityczna.
Trasa: Unimie - Maćkowo, Gmina Resko.
4 VIII Maćkowo -Resko - jez. Płoty
5 VIII jez. Płoty. Dzień Turysty
6 VIII jez. Płoty - jez. Gryfice. biwak nad zaporą REJOWICE-SMOLECIN
7 VIII Rega- GRYFICE-Borzęcin
8 VIII Borzęcin -Trzebiatów
9 VIII Trzebiatów-Mrzeżyno- Kanał - jez. Resko Przymorskie
10-12 VIII Mrzeżyno. Dni Turysty nad morzem
13 VIII wyjazd autobusem do Kołobrzegu i odjazd pociągiem do Krakowa
Skład osobowy grupy kajakowej:
ks. biskup Karol Wojtyła "Wujek"
Gabriel Turowski (komandor spływu), Jan Bąk, Władysława Bąk, Danuta Ciesielska, Zdzisław Heydel, Adam Kinaszewski, Marytka Oświecimska, Elżbieta Ostrowska, Magda Pikuła, Krzysztof Rybicki, Maria Rybicka, Bożena Turowska, Marian Wójtowicz, Teresa Zalewska, Michał Życzkowski, Teresa Życzkowska
"Dobrze by było umieścić w mojej biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w Polską Ziemię
(Jan Paweł II, Watykan 1979)
Źródło: "Zapis drogi "
Wspomnienia "Środowiska" o nieznanym duszpasterstwie księdza Karola Wojtyły,
Kraków 2005
7 SIERPNIA 1962 ROKU CZYLI RÓWNO 50 LAT TEMU W GRYFICACH BYŁ KAROL WOJTYŁA, PÓŹNIEJSZY PAPIEŻ JAN PAWEŁ II!!
Jan Paweł II zdobył opinię wielkiego sojusznika uczestnictwa w ruchu sportowym i turystycznym. Od młodości śmigał na nartach, wędrował po górach, brał udział w spływach kajakowych.
Ksiądz Karol Wojtyła "Wujek" swoją pasję do aktywnego wypoczynku potrafił zaszczepić także młodym ludziom. Czas wakacji wspólnie poświęcali na wędrowanie, biwakowanie, śpiewy przy ognisku, a także na modlitwę, medytacje, rozmowy i Msze św.
Ks. Karol był zapalonym kajakarzem. Pierwszy spływ z Jego udziałem odbył się w 1953 roku rzeką Brdą. Potem w swoim kajaku zwanym "Kalosz" odbył 25 spływów pięknymi polskimi rzekami.
Latem 1962 roku ks. biskup Karol Wojtyła, wraz z grupą krakowskiej młodzieży "Środowisko", płynął rzeką Regą od Świdwina przez Łobez, GRYFICE !! do Bałtyku.
KALENDARIUM SPŁYWU KAJAKOWEGO RZEKĄ REGĄ
ks. biskupa Karola Wojtyły z krakowską grupą młodzieży "Środowisko"
30 lipca 1962 - 13 sierpnia 1962 r.
30 VII Świdwin, przyjazd pociągiem z Krakowa, biwak nad Regą
Pobyt w Gminie Łobez
31 VII (wtorek) ŚWIDWIN, JEZIORO KLĘPNICKO
Trasa: Świdwin, rzeka Rega struga Klępnica, płytka, bardzo trudna do pokonania jezioro Klępnicko.
Biwak i nocleg nad jeziorem we wsi Klępnica.
1 VIII (środa) JEZ. KLĘPNICKO
Dzień Turysty. Odbywał się co kilka dni spływu. Był to zwyczajowo dzień odpoczynku, swobodnego kajakowania po jeziorze i zabiegów organizacyjnych. Korzystano z możliwości dłuższych rozmów z Wujkiem.
2 VIII (czwartek) KLĘPNICA - UNIMIE
Trasa: przewożenie kajaków wozami konnymi na Regę
dokończenie poprzedniego wpisu: w Tygodniku Łobeskim napisano, że Papież, oczywiście wówczas jako Karol Wojtyła biskup krakowski, a może jeszcze nie ??? uczestniczył w spływie kajakowym Regą do morza! Z tej okazji, w ostatnim czasie w Łobzie nad Regą postawiono pamiątkowy obelisk1 jak płynął Regą to morza, to siłą rzeczy musiał płynął przez Gryfice!! Musiał przenosić kajaki przy wodospadzie, więc był w Gryficach! Chyba, że przefrunął nad Gryficami??????
Ulotki oczywiście dawne za darmo, jak to ma miejsce na jednym z parkingów w Trzęsaczu. To chyba żaden wydatek, a gdyby umieścić na nich reklamę, chociażby Galerii Hossso czy innej firmy mogłyby być wydrukowane w zamian za reklamę!! Witacze- ponoć są na nie pieniądze zewnątrz?! Pisano o tym szeroko, podawano nawet wizualizacją. Te pamiętające Gierka są koszmarne. Obok witaczy powinny znaleźć się bilbordy informujące o Muzeum Kolejki Wąskotorowej, możliwości spływów kajakowych czy Galerii Brama. Inaczej turysta jadąc nad morze przemknie przez Gryfice nie zatrzymując się. Podobne bilbordy powinny stanąć w miejscowościach nadmorskich. Co do Święta Ognia i Jarmarku Św. Gawła- to doskonały pomysł, nawiązujący do historii i tradycji 750-letniego miasta zastępujący do tej pory organizowane festyny dla gawiedzi!! Miejmy nadzieje, że obydwie imprezy, które wcześniej miały przez szereg wieków miejsce w Gryficach będą kontynuowane!! W tym wszystkim, co powyżej największy udział musi mieć wydział promocji UM!! Od tego oni są!! Za to biorą kasę! Jeździmy z rodziną bardzo dużo po Polsce, odwiedzamy wydziały promocji w miastach czy gminach różnej wielkości, ale coś takiego, co przeżyliśmy w Gryficach ( takiego, delikatnie bałaganu jaki tam panuje) jeszcze nie widzieliśmy!! Gryfice,( dopóki nie znajdzie się jakikolwiek inwestor gwarantujący miejsca pracy ) są skazane na turystykę i trzeba wszystko zrobić aby tych turystów do Gryfic przyciągnąć, od tego jest przede wszystkim wydział promocji!!
Przeczytałam, że w Łobzie postawiono obelisk upamiętniający spływ Rega Bł. Papieża Jana Pawła II, czy nie można by takiego obelisku postawić w Gryficach?
ja jestem tym, która jako turystka z rodziną po wielu latach znowu byłam w Gryficach, zmieniły się nie do poznania, niestety brak reklamy i informacji jakiejkolwiek chociażby o imprezach 750 lecia i innych czy o miejscach godnych zwiedzenia, czy tak trudno wydrukować plan Gryfic, zaznaczyć miejsca godne zwiedzenia i zobaczenia i dać kobiecie, która dawałaby, pobierając opłatę za parking na placu, kierowcom samochodów z obcą rejestracją? takich turystów było dużo więcej,
Jeszcze o witaczach.. I gdzie są te witacze????????? GDZIE PYTAM, wjeżdżałam do Gryfic z wszystkich możliwych stron i na rogatkach są tylko te tzw. witacze, które postawiono w czasie panowanie Edwarda I Gierka!! Podobnie jak nigdzie nie ma informacji, ze Gryfice mają 750 lat czy, że w Gryficach jest muzeum kolejki wąskotorowej turysta przejeżdża przez Gryfice i nawet nie wie, że są takie ciekawe miejsca! Nazwali rondo im. Księcia zalożycieła Gryfic- Warcisława III i co w jaki sposób jest to oznaczone w NIKJAKI!! Może szanowna redakacja wyjaśni nam, oczywiście po kontakcie z wydziałem promocji UM pokój 114 ( wchodzić po wypiciu nervosolu, aby nie przeżyć szoku, jaki miasto Gryfice ma wydział promocji!! To jest w każdym dbającym o turystów urzędzie wizytówka miasta i urzędu, pewnie w Gryficach uważają, że jest podobnie???!! No cóż każdy ma swoje standardy, widać burmistrz Gryfic i urzędnicy z pokoju 114 także!!
a może by tak Pani Redaktor zajrzała do wydziału promocji UM, pokój 114. Proszę się wcielić w role turysty, który tam szuka informacji i materiałów promocyjnych np. o 750 leciu Gryfic, idealne biuro?? wizytówka miasta??!! tak jest w każdym mieście ale czy w pokoju 114 UM w Gryficach????? Dlaczego nie ma nowych witaczy ani żadnej informacji że Gryfice mają 750 lat, inne miasta, dużo młodsze od Gryfic się swoim wiekiem tym szczycą, a Gryfice... Dlaczego na rogatkach Gryfic nie ma informacji i muzeum kolejki??? nadali imię dla Ronda Warcisława III i w jaki sposób jest to oznaczone??? Co Pani Redaktor robi wydział promocji UM????? Proszę odpowiedzieć na moje pytania!
kolejny pewnie z ok. 200 letni dąb który należy wpisac do rejestru pomników przyrody rośnie nad Regą, vis, a vis Baszty Prochowej, niedalko uliczki wiodącej na stary cmentarz, historie nie tylko tego dębu ale wszystkich pomnikowych i mających swoją historię, a jeszcze nie wpisanych do rejestru w Gryficach zna zapewne Pan Wojciech Jarząb ze SPG!
uczestniczyłam w pogrzebie... wspanialy kaplan, gdzies przeczytalam ze jedno z gryfickich rond ma miec nazwe siostry Krystyny Rynkowskiej, aresztowanej i wiezionej przez UB w tych samych czasach co ksiądz Rut m.in za zorganizowanie demostracji w obronie aresztowanego kaplana. czy doszlo do nadania imienia rodna S.Krystyny????
co sie facet uczepiłeś hali molocha, zamiast napisać jak postepują prace, że Gryfice w końcu po 750 latach doczekaja się hali tylko krytykujesz redaktorze!