(Drawsko Pom., Mielenko Drawskie) Sporym zainteresowaniem na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim radni obdarzyli temat mającej powstać w Mielenku Drawskim sortowni śmieci dla wszystkich gmin należących do stowarzyszenia R-XXI.
Zgodnie z projektem Związku Celowego Gmin R-XXI z siedzibą w Nowogardzie, główna spalarnia i sortownia odpadów ma się znaleźć w Słajsinie koło Nowogardu. Na ten cel związek R-XXI otrzymał blisko 70 mln dotacji. Prace ruszyć mają w tym roku, zaś planowane zakończenie inwestycji to rok 2014.
Tymczasem w Mielenku Drawskim w ramach związku R-XXI powstał punkt składowy odpadów z terenu gmin należących do związku. Podczas sesji radni mieli ustalić opłaty za składowanie odpadów na tym terenie.
Kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Wiesław Lisowski zaproszony został na sesję, by odpowiedzieć na pytania radnych związane z tą inwestycją. Tymczasem ku zdziwieniu kierownika, okazało się, że radnych zainteresowała o wiele bardziej kwestia ochrony środowiska i segregacji odpadów na terenie gminy.
Pierwsze pytanie do Wiesława Lisowskiego skierował radny Robert Kowalczyk. – Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda pełny bilans finansowy związany z punktem składowym w Mielenku i czy związane z tym będą same koszta, czy będzie można na tym zarobić? – pytał radny. Na to pytanie odpowiedziała skarbnik gminy. Z jej odpowiedzi wynikało, że zarobić na składowaniu odpadów gmina może naprawdę niewiele. Radnego Krzysztofa Dyla z kolei interesowało, czy jest możliwość indywidualnego składowania odpadów na tym wysypisku i za jaką kwotę. – Chciałbym również wiedzieć czy np. jest możliwość, by osoby indywidualne raz w miesiącu mogły bezpłatnie wyrzucać tam śmieci? – pytał radny. Odpowiedź kierownika referatu była krótka – W chwili obecnej muszę stwierdzić, że nie ma takiej możliwości. – powiedział Lisowski.
- A mnie interesuje ten wóz do zbiórki śmieci. – zaczął radny Zenon Rzęsa. – Nie do końca rozumiem jak funkcjonował będzie ten wóz do zbiórki odpadów, czy on jest tylko do śmieci z terenów wiejskich?
– Jest to wóz do selektywnej zbiórki odpadów z terenów wiejskich, czyli będzie opróżniał pojemniki do segregacji odpadów z terenów wiejskich. – wyjaśnił Lisowski. Radną Danutę Sycz zainteresowała kwestia ochrony środowiska. – Ja się chciałam dowiedzieć kto odpowiada za czystość obok pojemników do segregacji odpadów. –
Zaraz po tym pytaniu radna zapytała jeszcze, dlaczego nie ma pojemników na puszki aluminiowe oraz gdzie można wyrzucać baterie i akumulatory, a także zużyte żarówki. Radny Dyl do tej listy dołożył jeszcze kwestię starych leków, które również są groźne dla środowiska. W odpowiedzi radni usłyszeli: - Punkty zwrotu zużytych baterii znajdują się w prawie każdym sklepie RTV-AGD. Odrębnego kontenera na puszki aluminiowe nie ma z prostego powodu, jakim są zbieracze złomu, którzy skłonni by byli taki pojemnik uszkodzić, by wydobyć z niego puszki. Natomiast jeśli chodzi o stare leki w aptece utworzono punkt zwrotu starych leków. – cierpliwie odpowiadał Wiesław Lisowski. Radna Zofia Nowicka zaproponowała więc, by na wsiach powiesić plakaty informujące o tych działaniach, bo mieszkańcy terenów wiejskich nic o nich nie wiedzą.
Przewodniczący Rady Czesław Faliński, widząc, że dyskusja odbiega od tematu głównego, upomniał radnych, by skupili się na sprawie przedstawionej w uchwale.
Radny Romuald Kurzątkowski zapytał: - R-XXI ma swoją określoną politykę. My ponosimy koszty związane ze składką członkowską, ale również dodatkowo płacimy za wywóz śmieci oraz inne związane z tym czynności. Chciałem się dowiedzieć, kiedy to się zmieni, że zamiast kosztów R-XXI przyniesie nam jakiś zysk?
- Na bazie naszego wysypiska odpadów ma powstać stacja przeładunkowa odpadów, z której śmieci docelowo wiezione będą do miejscowości Słajsino. Opłaty marszałkowskie, które obecnie ponosimy, będą przez nas płacone do końca 2012 roku. – mówił Lisowski.
– Czyli po 2013 roku opłaty marszałkowskie będą obniżone? – pytał dalej radny Kurzątkowski.
– Na dzień dzisiejszy nikt nie jest w stanie przewidzieć co będzie za kilka lat. – odpowiedź Lisowskiego nie uspokoiła radnych, którzy zwrócili jeszcze uwagę na problem rekultywacji wysypiska i związane z tym koszty.
W efekcie uchwała zakładająca takie same stawki za składowanie odpadów w Mielenku przez gminy należące do R-XXI, w tym i Drawska, przeszła 8 głosami za, 4 przeciwnymi i 1 wstrzymującym.
Oby obawy radnych co do kręcenia na siebie bicza nie sprawdziły się i punkt składowy odpadów w Mielenku zaczął, jeśli nie przynosić zyski, to przynajmniej nie generować strat. Swoją drogą, ci mieszkańcy Mielenka to muszą mieć anielską cierpliwość - wokół 6 kopalni, siódma w drodze, a do tego jeszcze punkt zwożenia śmieci z gmin okolicznych.
Magdalena Braniecka
WIESIEK masz okazję napisać do niego - podaję adres: Ferdynand Kiepski ul.Ćwiartki 3/4 50-000 WROCŁAW
~wiesiek
2011.02.03 07.26.14
my mamy w du...e każdą inną kase, mamy swoją.
~Ferdek Kiepski
2011.02.03 06.54.16
Mam pomysła Mielenko zaorać postawić krematorium mówię wam taaaaaka kasa.
~
2011.02.02 17.27.57
tak, tak, przydała by się jeszcze jakaś przepompownia ściekow, spalarnia smieci, kolejna żwirownia albo dwie, bo Drawa też już okopana nielegalnymi żwirowniami. Boże, widzisz i nie grzmisz.
~Uwaga
2011.02.02 17.00.47
To wysypisko gminne już chyba jest przekazane dla R-XXI, więc dla nich Sanepid będzie wystawiał rachunki. Jednak nie jestem tego pewien. Warto to sprawdzić. Może pozostało gminne a jest tylko zarządzane na zasadzie dzierżawy...
~.
2011.02.02 16.10.52
Ach, co to za wieś chyba mlekiem i miodem płynąca -6 żwirowni, wysypisko, sortownia -bogata ta wieś, i ludzie w niej pewnie też bogaci (a zachłanni ci ludziska, wszystko u nich wszystko, wszystko...wszystko chcieli by mieć...)
~Grucha
2011.02.02 15.40.08
Burmistrz już powinien w planie finansowym przewidzieć kary za funkcjonowanie tej sortowni. Sanepid zawsze do czegoś się przyczepi (mądrzy burmistrzowie spieprzają jak najdalej od takich inwestycji )...a te niewielkie pieniądze które być może, powtarzam -być może, zostaną zarobione, pójdą na dostosowywanie tej sortowni do ciągle zmieniających się wymóg Unii...nam zostanie minus finansowy, kłopoty z sanepidem i wielki SMRÓD...i pytanie : kto do cholery zgodził się na to wielkie śmieciowisko!! Normalni ludzie pozbyli się bałaganu i smrodu ze swoich gmin, a nasz i ten ze Słajsina to......(nie będę się brzydko wyrażać )
~
2011.02.02 08.23.34
najlepiej smiecie odrazu woźić do jeź. Wilże, bo jak będzie żwirownia to jeziora i tak nie bedzie, a tak to woda z nadmiaru przeleje sie do Lubia i taka bedzie korzyść.
a na tablicach powitalnych miasta umieścić napis: śmierdząca gmina turystyczna wita