(TRZEBIATÓW) 3 batalion zmechanizowany 7 Brygady Obrony Wybrzeża, dziedziczący tradycje 36 Brygady Zmechanizowanej Legii Akademickiej obchodził swoje święto. Uroczystości odbyły się 29 kwietnia na Rynku w Trzebiatowie.
W obchodach święta uczestniczyli mieszkańcy miasta, przedstawiciele trzebiatowskiego samorządu, reprezentanci służb mundurowych, kombatanci, duchowieństwo oraz młodzież szkolna. Po mszy świętej w Kościele Garnizonowym pododdziały i zgromadzeni goście wzięli udział w uroczystej zbiórce na Rynku.
- Spotykamy się dzisiaj z okazji święta 3 Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej i jak podczas każdego święta dokonujemy pewnych podsumowań i refleksji. Wspominamy ludzi, którzy z zaangażowaniem i poczuciem patriotycznej odpowiedzialności tworzyli historię naszego batalionu, który dzisiaj jako 3 Batalion Zmechanizowany działa w strukturach 7 BOW - powiedział płk Jarosław Jalowski, dowódca trzebiatowskiego garnizonu.
- Dzisiejsza uroczystość to nie tylko odniesienie do teraźniejszości jednostki, to także nawiązanie do chlubnych kart tradycji żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej. To również pamięć o młodych ludziach, studentach czterech największych warszawskich uczelni, którzy w 1918 roku uniesieni patriotycznym zapałem utworzyli oddziały Legii Akademickiej, a następnie brali udział w zwycięskiej wojnie z Rosją w 1920 roku, to pamięć tych, którzy miłość do Ojczyzny okupili własną krwią podczas Kampanii Wrześniowej, podczas Powstanie Warszawskiego – dodał.
Podczas uroczystości żołnierzom wręczono Gwiazdy Iraku i Afganistanu, odznaki Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, a także listy gratulacyjne, pochwały i nagrody rzeczowe. Następnie kadra, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Trzebiatowa uczestniczyli w wojskowym pikniku. Można było zapoznać się ze sprzętem wojskowym i uzbrojeniem stanowiącym wyposażenie batalionu oraz skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki.
Historia i tradycje batalionu
3 batalion zmechanizowany w Trzebiatowie jest pododdziałem 7 Brygady Obrony Wybrzeża od 1 stycznia 2009r. Powstał na bazie rozformowanej z końcem 2008 roku 36 Brygady Zmechanizowanej Legii Akademickiej w Trzebiatowie. Batalion został sformowany na bazie 1 batalionu zmechanizowanego 36 Brygady Zmechanizowanej Legii Akademickiej i jako bezpośredni spadkobierca kontynuuje te szczytne tradycje wpisane głęboko w naszej pamięci narodowej.
Legią Akademicką był oddział złożony z studentów warszawskich uczelni, którzy 1 listopada 1918 roku przedłożyli dobro odradzającej się Ojczyzny nad własną edukację i opuścili akademickie ławy aby wstąpić do Wojska Polskiego. Uczestniczyli w rozbrajaniu Niemców w Warszawie, a 12 listopada oddali się do dyspozycji Józefa Piłsudskiego i stanowili pierwszy zwarty oddział wojskowy w stolicy. W wojnie 1919-21 Legia Akademicka przemianowana na 36 pułk piechoty walczyła w Małopolsce, a następnie w składzie 8DP na Wileńszczyźnie. W okresie międzywojennym 36 pp stacjonował w Warszawie na Pradze. Pełnił obowiązki oddziału honorowego, kompanii prezydenckiej, szkolił w ramach Legii Akademickiej studentów z całej Polski.Przeszkolenie takie przeszedł także w 36 pułku student Uniwersytetu Jagielońskiego Karol Wojtyła.
W wojnie obronnej 1939 roku 36 pułk piechoty Legii Akademickiej przeszedł pełen chwały szlak bojowy spod Wielunia do Twierdzy Modlin opóźniając na kolejnych liniach obronnych niemieckie działania zaczepne. Pomimo, iż 36 pp bronił się na niemieckim głównym kierunku operacyjnym, pułk nie został rozbity, a w 1966 roku za działania te został udekorowany Orderem Wojennym Krzyża Virtuti Militari.
36 pp LA odtworzono w powstańczej Warszawie, na bazie zgrupowania Róg, a następnie w ramach 8 DP II Armii LWP, gdzie wziął udział w operacji budziszyńskiej. Miejscem stacjonowania 3 batalionu zmechanizowanego Legii Akademickiej jest Trzebiatów, gdzie zajmuje on zabytkowy kompleks koszarowy przy ulicy Zagórskiej 21. (um)