(GRYFICE) Obchodzimy Rok Jana Matejki (175. rocznica urodzin i 120. rocznica śmierci artysty). 21. maja miłośnicy sztuk plastycznych ze Szkoły Podstawowej w Trzygłowie i Gimnazjum nr 1 w Gryficach wspólnie uczestniczyli w wycieczce do Szczecina, w związku z twórczością plastyczną uczniów i zainteresowaniem kontaktem z dziełem sztuki.
Dawkowanie estetycznych przeżyć zaczęło się od uroczystości w sali sesyjnej Urzędu Miasta Szczecin, gdzie Państwowy Instytut Geologiczny ogłosił wyniki półfinałów Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Drapieżne Oblicza Ziemi” eksponując najlepsze spośród 287 prac plastycznych z woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Jakub Siekieski SP Trzygłów otrzymał wyróżnienie za grafikę wykonana w technice linorytu. Następnie po zaopatrzeniu się w sklepie dla plastyków przyszła chwila na zejście do podziemi Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich. Młodzi rysownicy zwiedzając wystawę „MATEJKO MONUMENTALNY”, stanęli przed oryginalnymi rysunkami, akwarelami i projektami polichromii dla kościoła Mariackiego w Krakowie (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie) autorstwa samego Jana Matejki. Kontakt z twórczością mistrza dostarczył wielu emocji, pobudził do analizy i dyskusji, dał możliwość bliższego zapoznania się z jego warsztatem, poszerzając zakres znajomości dzieł plastycznych należących do polskiego dziedzictwa kultury. Następnie w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego uczniowie zobaczyli, przykłady różnorodnych eksponatów z kolekcji Czartoryskich, a wśród nich dodatkową próbkę twórczości Matejki, tym razem portret olejny - przykład dziwiętnastowiecznego malarstwa realistycznego. Wśród kilku kolejno zwiedzanych wystaw można jeszcze wymienić unikatową ekspozycję antycznych waz i rzeźb (około dwadzieścia rekonstrukcji w skali 1:1).
Nadeszła jeszcze chwila wypełniona zapachem farb olejnych w pracowni malarstwa w Liceum Plastycznym im. C. Brancusi, a także czas na kilka pamiątkowych zdjęć w pracowni rzeźby, analizę rysunków i grafik zaprezentowanych na wystawie w murach szkoły, która od 1948 r. wypełnia artystyczną atmosferą renesansową kamienicę Loitzów.
Na koniec nie obeszło się bez przypomnienia lekcji na temat gotyku i identyfikacji cech tego stylu na przykładzie Bazyliki św. Jakuba, po czym wjazd na zrekonstruowaną wieżę i spojrzenie na plan Szczecina z lotu ptaka zakończył artystyczny program wycieczki. Jak na jeden dzień była to inspirująca dawka wrażeń i wartości estetycznych. Marek Prociak