(GRYFICE) W 2011 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Gryficach wraz z Gminnymi Bibliotekami Publicznymi z Brojc i Karnic oraz Biblioteką Publiczną Gminy i Miasta w Płotach znalazła się w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. Zwieńczeniem cyklu szkoleń w ramach PRB było opracowanie Planu Rozwoju Biblioteki na lata 2012-2015. Jednym z jego celów jest odkrycie i wspieranie co najmniej 10 lokalnych talentów, którzy do tej pory „pisali do szuflady”. Ale żeby odnieść sukces i w pełni móc zaspokoić potrzeby społeczności lokalnej trzeba było czegoś więcej...
Tak narodziło się Partnerstwo na Rzecz Kultury i Rozwoju Społeczności Lokalnej, którego głównym celem jest stworzenie Klubu Literackiego „Fabryka Qltury”.
Co zrobić, aby odkryć lokalne talenty?... Okazało się po kilku naradach, że najlepiej ogłosić konkurs literacki z atrakcyjnymi nagrodami. Tak też uczyniono. Partnerstwo na Rzecz Kultury i Rozwoju Społeczności Lokalnej ogłosiło Konkurs Literacki „Utalentowani”, w którym główną nagrodą było profesjonalne opublikowanie prac 10 laureatów w dwóch kategoriach: Wiersz i Opowiadanie. Zainteresowanie Konkursem przerosło oczekiwania, gdyż przystąpiło do niego ponad 30 osób, które przesyłały swoje prace opatrzone „godłem”. Jury było przednie. Poetów oceniała Róża Czerniawska-Karcz (Prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Szczecinie), natomiast prozaików oceniała Joanna Maria Chmielewską („rodzima” autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych obecnie mieszkająca w Szklarskiej Porębie).
Wśród grona laureatów znaleźli się i licealiści, i studenci oraz osoby nieco starsze. Jak widać twórczość nie zna granic: ani wieku, ani płci, miejsca zamieszkania czy jakichkolwiek innych. Następnie przystąpiono do pracy nad wydawnictwem i poszukiwaniem dobrej drukarni.
Po ponad dwumiesięcznej pracy nad wydawnictwem w piątkowe popołudnie, 10 maja, Partnerstwo na Rzecz Kultury i Wspierania Rozwoju Społeczności Lokalnej w Gryficach zorganizowało uroczyste podsumowanie Konkursu Literackiego „Utalentowani”. Przychodzący, „na dzień dobry”, dostawali w prezencie zbiór wierszy i opowiadań „Utalentowani …z szuflady na lady”.
Gdy biblioteczna czytelnia zapełniła się zaproszonymi gośćmi, dyrektor Zofia Czasnowicz przywitała laureatów i członków Partnerstwa. Po krótkiej prezentacji multimedialnej, ukazującej „…drogę do sukcesu”, nastąpiło uroczyste wręczenie Poetom dyplomów i nagród w postaci piór wiecznych i długopisów firmy Parker.
W kategorii Wiersz jury wyłoniło 5 zwycięzców: I miejsce zajęła Wiktoria Waszczuk, II miejsce zajęła Paulina Czusz, III miejsce zajął Zdzisław Skibicki. Wyróżnienie zdobyli: Andrzej Sucholas i Anżelika Saluk.
Następnie Róża Czerniawska-Karcz wręczyła Wiktorii Waszczuk nagrodę ufundowaną przez szczeciński oddział ZLP.
Po wspólnym zdjęciu zostały wręczone dyplomy w kategorii Opowiadanie, w której jury wyłoniło również 5 zwycięzców. I miejsce zajął Igor Witaszek, II miejsce zajęła Paulina Jarmużewska, III miejsce zajęła Anita Zielińska. Wyróżnienie zdobyli: Aleksandra Stawińska i Marta Szpakowska.
Później, w kuluarach przy kawie i herbacie, odbywały się ożywione dyskusje i snucie planów na przyszłość, nie tylko literacką. MBP