(SULISZEWO, GM. DRAWSKO) W piątek w Suliszewie odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu XXV lecia zespołu ludowego „Pomorzanki”. Obchody okrągłego jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza święta, z udziałem lokalnych władz i zaproszonych gości. Podczas kazania ksiądz proboszcz wyraził podziękowanie dla członków zespołu, za to, że swoją radością i śpiewem dają przykład pięknego życia.
Po mszy wszyscy przeszli do świetlicy wiejskiej, gdzie nastąpiły dalsze uroczystości. Nie zabrakło przemówienia burmistrza i starosty. Przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Zduńczyk 25 lat temu był dyrektorem Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. To właśnie w tamtych czasach wśród kobiet zrzeszony przy kole gospodyń wiejskich w Suliszewie zrodził się pomysł założenia zespołu ludowego.
- Dopiero teraz, po 25 latach, muszę się wam do czegoś przyznać. – mówił Jarosław Zduńczyk na jubileuszu. - Gdy przyszłyście do mnie z propozycją założenia zespołu ludowego, nie wierzyłem, że wam się uda. W tamtych czasach dużo tego typu formacji upadało, a wy ją chciałyście zakładać. I choć nie blokowałem waszych działań, nie wierzyłem, że to ma rację bytu. Tym bardziej dumny jestem dziś, świętując z wami jubileusz XXV lecia. -
Po przemówieniach, kwiatach i upominkach, na scenie zaprezentowali się tancerze drawskiego zespołu tanecznego „Diabaz” oraz jubilaci – zespół „Pomorzanki”.
W przeciwieństwie do pozostałych regionów Polski, gdzie kultura ludowa istniała od wielu pokoleń, tutaj, na Pomorzu Zachodnim powstawała ona 60 lat temu, gdy przyjechali tu pierwsi przesiedleńcy. Pierwsi mieszkańcy, którzy przyjeżdżali z różnych regionów Polski, stworzyli swoisty zlepek kulturowy. Wspólne dla nich były tradycje dożynkowe, darcie pierza oraz spotkania koła gospodyń wiejskich, na których panie wymieniały się doświadczeniami z zakresu szydełkowania, czy haftów ludowych. Jeśli chodzi o muzykę, pomysłodawczynie zespołu ludowego „Pomorzanki”, wcześniej nazwanego „Suliszewianki”, wraz z instruktorami prezentowały muzykę z różnych obszarów kulturowych Polski. Z czasem, gdy regulamin przeglądów uległ zmianie i zespoły musiały wybrać jeden region, którego twórczość śpiewaczą będą wykonywać, wybrano region krakowski. To głównie utwory z krakowskiej wsi są trzonem obecnego repertuaru zespołu.
Dziś w „Pomorzankach” wciąż aktywnie działa osiem pań, które są w zespole od samego początku. Są to Mieczysława Andrykowska, Dorota Dudzik, Maria Kowalik, Teresa Kostyk, Maria Maksymiuk, Jadwiga Sudoł, Helena Szymczak, Weronika Zbożnik.
„Jesteśmy dumni, że śpiewamy już 25 lat. Mimo problemów życia codziennego – w domu, w pracy, w zespole (częste zmiany instruktorów), przetrwaliśmy i chcemy, aby zespół istniał nadal, rozwijał się i rozsławiał nasze piękne ludowe piosenki. W repertuarze są utwory ludowe, które przekazały nam nasze babcie i mamy, ale są również pozycje ze śpiewnika Kolberga i utwory naszych wielkich kompozytorów: S. Moniuszki, S. Hadyny, T. Sygietyńskiego”. – pisze we wstępie pamiątkowego wydawnictwa z okazji jubileuszu Mieczysława Andrykowska, pomysłodawczyni i założycielka zespołu.
Warto podkreślić, że zespół ludowy wciąż przyciąga nowych członków, także tych najmłodszych, którzy wzorem swoich mam i babć chcą rozsławiać region w taki sposób. M. Braniecka