Obchody 60-lecia Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Świdwinie
Historia to ludzie. Historia szkoły to historia nauczycieli, pracowników, uczniów oraz czasów, w jakich przyszło im funkcjonować. Dzieje ZSR CKP wiążą się z miastem Świdwinem, Pomorzem Zachodnim i jego mieszkańcami.
Nie ma w Świdwinie rodziny, która nie byłaby emocjonalnie związana z tą szkołą i jej absolwentami. Z biegiem lat wspomnienia zacierają się i tylko zapisane kartki papieru będą świadczyć o wszystkich tych, którym ta szkoła zawdzięcza swoją historię. Być może, dzięki tym zapisom, świadkowie historii przypomną sobie swoje młode lata i wspaniałych ludzi, których już z nami nie ma. I pomyśleć, że historia naszej szkoły zaczęła się przez polskie kobiety. To one siadły na traktory, które miały zaorać słynne socjalistyczne ugory, kiedy to okazało się że brak jest traktorzystów umiejących obsługiwać stalowe rumaki. Próby orki i obsługi skończyły się tak, jak w słynnym serialu „Dom” (wjechała w płot) i to było bezpośrednią przyczyną powołania do życia w roku 1948 szkoły, której to uczniowie w 2007 roku na XXXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych w Lublinie uzyskali tytuł najlepszej szkoły rolniczej w kraju. Szkoła zmieniała swoje miejsce. Najpierw jej siedzibą był piękny zamek nad Regą, teraz wzgórze w parku przy ulicy Szczecińskiej 88. Pierwszy internat mieścił się w starych budynkach przy ulicy Poznańskiej, daleko od szkoły. Obecny internat, na wskroś nowoczesny, umiejscowiony jest w głównym kompleksie szkoły. Tylko warsztaty nie zmieniły miejsca, nawet po pożarze. Zmieniają one jednak swoją funkcję, dostosowując się do nowych wyzwań. Jak widać z naszej historii, nie tylko po miejscu położenia budynków, zawsze mieliśmy pod górkę, ale piękna aleja modrzewiowa, zasadzona przez uczniów, potrafi wynagrodzić trudy wspinania się po wiedzę. Pisząc tę Waszą historię - drodzy absolwenci oraz uczniowie, składamy Wam podziękowanie za to, co wnieśliście do naszej szkoły. Bez Was nie byłoby tego, co jest dzisiaj, co tak wspaniale wrosło na trwałe w miasto i region. Naprawdę miło nam jest usłyszeć gdzieś w kraju – „ja też jestem po świdwińskim technikum”.
Początek naszej wspólnej historii to rok 1946. Wówczas utworzono Państwową Szkołę Traktorzystów. W grudniu 1948 roku Ministerstwo Rolnictwa wyraziło zgodę na powstanie Państwowego Liceum Mechaniki Rolnej z siedzibą w starym zamku świdwińskim, pamiętającym czasy krzyżackie. Szkoła jest niby typowo męska, ale w archiwach są nazwiska dziewcząt, jako absolwentów kończących naukę w roku 1954. W roku 1952 pożar zniszczył część pomieszczeń zamkowych, w tym internat. Na szczęście nikt z uczniów i nauczycieli nie ucierpiał. W tym samym roku szkoła zmienia nazwę na Państwowe Technikum Mechaniki Rolnej. Ta nazwa została zmieniona w roku 1954 na Państwowe Technikum Mechanizacji Rolnictwa (PTMR). W roku 1957, po dwóch latach budowy, uczniowie przenoszą się do nowoczesnego na ówczesne czasy, zbudowanego od podstaw budynku, na pięknym wzniesieniu przy ulicy Szczecińskiej 88 (obecny budynek główny). Szkoła uzyskuje więc jeden kompleks dydaktyczny z położonymi poniżej budynku starymi warsztatami firmy OPEL. Szkoła nie miała jednak szczęścia do ognia i wiosną roku 1961 spłonęły praktycznie całe warsztaty szkolne. Odbudowa, a właściwie budowa od podstaw trwała dwa lata, a zaraz potem w roku 1967 obok budynku szkoły oddano do użytku internat ze stołówką i kompleksem boisk sportowych. Wszystko to świetnie wkomponowano w park, tworząc przyjemne dla oka otoczenie zieleni. Na swoje 25-lecie w roku 1973 szkoła otrzymała sztandar oraz patrona - Stefana Żeromskiego, a w roku 1976, wraz z rozwojem sieci kształcenia, zmieniono nazwę na Zespół Szkół Rolniczych Ministerstwa Rolnictwa, która to nazwa istnieje do dzisiaj.
W roku 1982 zostało dobudowane nowe skrzydło do budynku głównego placówki. W roku 1990 do Szkoły wróciły po naukę dziewczęta w związku otwarciem nowego typu Liceum Zawodowego. Zmiana ta okazała się trwała, co zdecydowanie polepsza wizerunek uczniów na zewnątrz. Przez ostatnie siedemnaście lat reform szkolnictwa, placówka dostosowuje się do wymogów rynku, kształcąc w coraz to nowych kierunkach. Obecnie w roku szkolnym 2007/2008 w Zespole Szkół Rolniczych istnieją następujące kierunki dzienne Technikum Zawodowego: Mechanizacji Rolnictwa, Informatyczny, Ekonomiczny, Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Oprócz kierunków dziennych istnieje Technikum dla dorosłych i Szkoła Policealna.
Łącznie naukę w ZSR CKP pobiera ponad tysiąc uczniów, pochodzących z okolicznych siedmiu (!) powiatów. Dodatkowo od 12 lat działa w szkole Terenowy Ośrodek Dydaktyczny Szczecińskiej Akademii Rolniczej. Aby zapewnić sprawną organizację nauczania, zatrudnienie w szkole i internacie znalazło ponad stu dziesięciu pracowników dydaktycznych, administracji i obsługi. Zmieniają się czasy oraz wymagania, toteż szkoła jest miejscem ciągłych przeobrażeń. Prócz remontów i nowych inwestycji dyrekcja dba o rozwój bazy dydaktycznej. W ostatnim tylko czasie pozyskano sprzęt dydaktyczny w postaci trzech nowoczesnych pracowni komputerowych, ciągników New Holland, agregatów rolnych, doposażenia pracowni przedmiotowych, na kwotę ponad 1,5 miliona złotych. Zmienia się wystrój sal na nowoczesne - multimedialne, jakich nie powstydziłaby się nawet wyższa uczelnia. Po prawie dwudziestu latach oczekiwania na budowę nowej sali, dzięki własnej inicjatywie zaadaptowano część hal warsztatowych na 450-metrową salę gimnastyczną. Obecnie termomodernizowany jest internat z funduszy „Norweskich”, ponadto uczniowskie pokoje otrzymują zupełnie nowy wystrój. Wszystko to sprawia że od dwóch lat do zamieszkania w internacie jest coraz więcej chętnych.
Historia zatoczyła koło... Obecnie dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego jest absolwent szkoły – Andrzej Muchorowski, nie jedyny zresztą absolwent w kadrze zarządzającej i dydaktycznej. Magia tego miejsca sprawia, że wracamy tu szczególnie chętnie.