(GRYFICE-SZCZECIN ) Prokuratura Okręgowa w Szczecinie, po wielu miesiącach śledztwa
w głośniej sprawie zakażenia włośnicą, głównie mieszkańców powiatu gryfickiego, wydała komunikat, z którego wynika, że nie udało jej się ustalić, skąd pochodziło mięso zawierające szkodliwe bakterie.
W dniu 13 czerwca 2007 r. na podstawie zawiadomienia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kamieniu Pomorskim, wszczęto śledztwo w sprawie sprowadzenia zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi przez wprowadzenie do obrotu produktów mięsnych wytworzonych przez Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Rol-Banc” sp. z o.o. w Świerznie, to jest o czyn z art. 165 par. 1 pkt 1 k.k.
W toku czynności prowadzonych przez Oddział Epidemiologii Województwa Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, dotyczących zachorowań na włośnicę na terenie województwa zachodniopomorskiego stwierdzono 220 przypadków zachorowań, w tym 86 osób było hospitalizowanych, a 134 leczonych ambulatoryjnie. Służby weterynaryjne i sanitarne wskazują, że prawdopodobnym produktem spożywczym zawierającym włośnie była „kiełbasa polska” lub „metka łososiowa”, przy czym produkt ten został wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w okresie od 10 do 20 maja 2007 r. Jako producent towaru, który był źródłem przedmiotowego zakażenia typowany jest Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Rol-Banc” sp. z o.o. w Świerznie.
ZPM „Rol-Banc” nie prowadzi uboju na terenie zakładu. Mięso dostarczane jest przez podmioty z województw wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego. Zakład prowadzi też własny skup żywca wieprzowego i wołowego. Skup ten dokonywany jest na terenie ubojni „Gryf Meat” w Stuchowie.
W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że w ubojni „Gryf Meat” w Stuchowie w dniu 8 maja 2007 r. podczas przeprowadzonych badań ubitej tego dnia trzody chlewnej, stwierdzono u ośmiu sztuk zakażenie włośnicą. U jednej sztuki z tego stada nie stwierdzono włośnicy i przekazano ja do uboju. Zakażone sztuki zutylizowano.
Na podstawie zeznań pokrzywdzonych ustalono sklepy, w których zaopatrywali się oni w wyroby mięsne i wędliniarskie. Ze wstępnej analizy wynika, że znaczna większość tych sklepów zaopatrywała się w wymienione produkty, pochodzące z „Rol-Banc” w Świerznie w dniach 11-12 maja 2007 r.
Dotychczas w toku prowadzonego śledztwa przesłuchano 215 pokrzywdzonych osób. Ponadto przesłuchano w charakterze świadków pracowników „Rol-Bancu”, ubojni w Stuchowie oraz służb weterynaryjnych zajmujących się nadzorem nad przetwórstwem mięsnym. Zebrano także obszerną dokumentację z „Rol-Bancu” i ubojni w Stuchowie oraz z innych ubojni z terenu kraju, u których „Rol-Banc” dokonywał zakupu surowca na swoje wyroby.
W toku śledztwa uzyskano opinię Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, gdzie badaniom poddano wycinki tkanki mięśniowej pobranej od siedmiu osób leczonych w związku z podejrzeniem zakażenia włośnicą. Z wycinków wyizolowano larwy z gatunku Trichinella spiralis. W oparciu o przeprowadzone badania nie jest możliwe określenie gatunku zwierzęcia, którego mięso było źródłem zakażenia.
Aktualnie prokurator gromadzi dokumentację medyczną celem stwierdzenia charakteru uszczerbku na zdrowiu poniesionego przez osoby pokrzywdzone w wyniku zakażenia włośnicą. (r)