Gryficka Policja podała lakoniczny komunikat: 4 sierpnia 2007 r., zatrzymano Krzysztofa R. - lat14, Marcina W. - lat 14, Grzegorza R. - lat 13 i Mateusza Ł. - lat 16, którzy dokonali kradzieży samochodu marki Fiat. Straty około 600 zł poniósł Stanisław H. Wydarzenie to zwróciło naszą uwagę. Postanowiliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o tej historii, ponieważ w zdarzeniu tym brały udział dzieci. Nie jest to i nie powinna być codziennością, gdy o udział w przestępstwie podejrzane są trzynasto, czternastolatki! Niestety, fakty są inne…
- W lipcu 2007 r. w powiecie gryfickim odnotowano 9 nieletnich, między 13 a 17 rokiem życia, którzy popełnili czyny karalne. Ogółem od początku roku 2007 mamy 94 takie przypadki. W porównaniu do roku 2006 jest to zdecydowany wzrost popełnianych czynów karalnych z udziałem nieletnich – mówi starszy aspirant Maciej Wędziński, specjalista do spraw nieletnich i patologii w Komendzie Powiatowej Policji w Gryficach.
- W miesiącu lipcu odnotowano 16 nieletnich, którzy byli nietrzeźwi, a od początku roku 51. W ciągu całego 2006 r. ujawniono takich przypadków - 84, a więc wyraźnie wzrasta liczba dzieci spożywających alkohol. Nie jest to karane, ale niewątpliwie jest to objaw demoralizacji. Policja informuje o tym rodziców i szkołę dziecka. Podobnie jest w przypadku odurzenia narkotykami. W tym roku już 5 nieletnich zostało złapanych na posiadaniu narkotyków, co jest oczywiście karane.
Policja reaguje też na palenie przez dzieci papierosów. Zawiadamia rodziców i pedagoga szkolnego.
We wtorek, 14 sierpnia br. w Gryficach, na ul. Armii Krajowej, grupa młodzieży podpaliła śmietnik i zniszczyła lampę oświetleniową. Wśród nich była osoba nie mająca 17 lat. To kolejne zdarzenie, gdzie współsprawcą jest nieletni. Kradzieże, uszkodzenia mienia, pobicia – to najczęściej popełniane przestępstwa przez nieletnich. Policja po zebraniu materiału przesyła je do Sądu Rodzinnego. Sąd po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wydaje postanowienie, w którym stosuje wobec nieletniego środek wychowawczy: upomnienie, zobowiązanie do naprawienia szkody, uczestniczenie w zajęciach o charakterze terapeutycznym i wychowawczym, nadzór kuratora, czy też umieszczenie w zakładzie poprawczym, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić poprawy zachowania nastolatka.
Policyjni specjaliści do spraw nieletnich w celu zapobiegania demoralizacji, patologii i przestępczości nieletnich prowadzą różne działania prewencyjne: od ujawniania tych zjawisk i ich karania, po prowadzenie różnych programów: np. „Bezpieczne wakacje” oraz współpracę z innymi instytucjami, znajdującymi się na terenie powiatu. W szkołach w ciągu roku szkolnego prowadzone są pogadanki i prelekcje dla nauczycieli i uczniów. Ale oczywiście to jeszcze jest za mało, skoro demoralizacja i patologie wzrastają.
Do izby wytrzeźwień trafiają coraz młodsze dzieci. Dziecko palące papierosy, przeklinające na ulicy, bijące kolegę po drodze ze szkoły – to widok, na który nikt na ogół nie reaguje, bo nie dotyczy to naszego dziecka, a jeżeli dotyczy, to bagatelizujemy te zachowania, a przecież od demoralizacji do przestępstwa droga jest krótka. Są wakacje, większość nastolatków spędza czas swojej laby na zabawach, uprawianiu sportów, grze w komputer itd. Sprawdźmy czym interesuje się dziecko, co robi i z kim spędza ten czas. Rozmawiajmy o jego problemach, a na pewno ustrzeżemy tego dorastającego człowieka od złych doświadczeń, a często od nieodwracalnych zmian w jego życiu i psychice. (Brz)
Policja wlepiła mojemu dziecku mandat za śmiecenie w miejscu publicznym ( jadł słonecznik ). Nie krzyczal , nie przeklinał , nie spożywal alkoholu . Rozmawiałem z kolegą - policjantem . Powiedział : wiesz .... niektórzy muszą sie jakoś wykazać . Zapraszam policjantów do spacerku po Gryficach gdy młodzież " bawi się " w Centrum .