NOWE ZASADY WYKUPU NA WŁASNOŚĆ MIESZKAŃ SPÓŁDZIELCZYCH
Wiele emocji i zainteresowania w kraju budzą nowe przepisy wprowadzone do Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które weszły w życie z dniem 31 lipca 2007 r. Nowelizacja wprowadza wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu spółdzielni, a najistotniejsza dotyczy możliwości nabycia pełnej własności mieszkania po kosztach budowy.
Gazeta Gryficka zapytała z-cę prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej „Nad Regą” w Gryficach, pana Henryka Tomasika, jakie jest zainteresowanie nowymi zasadami wykupu mieszkań w ich Spółdzielni?
- Na dzień po wejściu w życie nowych przepisów złożono 30 wniosków, co stanowi niewielki procent, zważywszy, że Spółdzielnia liczy 1600 członków. Przy czym 80 % mieszkań stanowią już odrębne własności lokali lub własnościowe prawo do lokalu spółdzielczego. -
Ponieważ jednak nieznajomość prawa szkodzi, a na pewno przysparza kłopotów, podpowiadamy, co powinien zrobić członek spółdzielni, żeby mógł przekształcić swoje mieszkanie lokatorskie na własność.
Przede wszystkim musimy złożyć wniosek do zarządu spółdzielni o wyodrębnienie prawa własności do lokalu. Następnym krokiem jest spłata zadłużenia, przypadająca na lokal, związana z budową oraz spłata nominalnej kwoty umorzenia kredytu do budżetu państwa przez spółdzielnie, średnio kilkadziesiąt złotych.
Warunkiem, który trzeba spełnić, żeby nasz wniosek był rozpatrzony jest nie zaleganie z czynszem lub innymi opłatami na rzecz spółdzielni, np. z opłatami za wywóz śmieci, wodę, gaz.
Spółdzielnia ma 3 miesiące na zrealizowanie wniosku lokatora. Potem zostaje już tylko podpisanie umowy u notariusza i założenie nowej księgi wieczystej oraz wpisanie do niej treści ww. umowy. Na pewno koszty uzyskania mieszkania spółdzielczego na własność będą o wiele korzystniejsze niż dotychczas.
Co z tymi, którzy już przekształcili mieszkanie na własność przed wejściem w życie nowych uregulowań? Będą oni mogli odzyskać swoje pieniądze dzięki złożeniu wniosku - również do zarządu spółdzielni - o zwolnienie z opłat na fundusz remontowy w związku z przekształceniem na starych zasadach, aż do wyrównania wniesionych kwot.
Zgodę na to musi jednak wyrazić walne zgromadzenie członków spółdzielni. (brz)