Poniżej drukujemy w całości decyzję administracyjną, jaką wydał burmistrz Gryfic Andrzej Szczygieł firmie Rolub, w sprawie ustalenia warunków w zakresie ochrony środowiska dla budowy chlewni w Łopianowie.
Gryfice, 10.07.2007
Burmistrz Gryfic
DECYZJA
Po rozpatrzeniu wniosku ROLUB Sp. z o.o. w Smolęcinie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie chlewni na 800 stanowisk dla macior w cyklu zamkniętym w miejscowości Łopianów gmina Gryfice
orzekam odmówić
ustalenia warunków w zakresie ochrony środowiska dla przedsięwzięcia pn. “ Budowa chlewni o obsadzie 800 stanowisk dla macior w cyklu zamkniętym w miejscowości Łopianów, gmina Gryfice”.
UZASADNIENIE
Spółka Rolub z o.o. wystąpiła z wnioskiem z dnia 29 listopada 2005 r. do Burmistrza Gryfie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedmiotowego przedsięwzięcia.
We wniosku Spółka ROLUB z o.o. podała, że zamierza wybudować chlewnię na 800 sztuk macior w cyklu zamkniętym w miejscowości Łopianów.
W toku postępowania administracyjnego “lawinowo“ zaczęły wpływać protesty mieszkańców Łopianowa, Smolęcina i innych miejscowości, przeciwko budowie przedmiotowej chlewni. Dlatego też głównym czynnikiem branym pod uwagę do wydania decyzji środowiskowej jest udział społeczeństwa i innych czynników społecznych.
Przedmiotowa inwestycja znajduje się w otoczeniu zaproponowanych w waloryzacji przyrodniczej gminy Gryfice obszarów cennych przyrodniczo zaproponowanych m.in. w celu ochrony rzeki Regi i jej dopływów oraz stanowisk roślin i zwierząt chronionych.
Z analizy protestów wynika, że mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych w pobliżu planowanego przedsięwzięcia obawiają się m.in.: uciążliwości związanych z emisją odorów, których źródłem będą chlewnie i pola nawożone gnojowicą, zanieczyszczenia wód rzeki Regi, zagrożenia zdrowia.
Do Urzędu wpływały również protesty przeciwko realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia innych czynników społecznych: Ligi Ochrony Przyrody oddział w Gryficach, Polskiego Związku Wędkarskiego, Stowarzyszenia Unii Miast i Gmin Dorzecza Regi, Federacja Zielonych GAJA, Rejonowe Zrzeszenie Pszczelarzy w Gryficach, Rada Osiedla XXX lecia w Gryficach, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i inne. W tych protestach również podnoszone są zagadnienia dotyczące skażenia gruntów gnojowicą w dorzeczu Regi, uciążliwości wynikających z emisji odorów, a w związku z tym obniżenie wartości turystycznych i wypoczynkowych tych terenów.
Społeczność lokalna i organizacje społeczne przywołane powyżej występują w postępowaniu na prawach strony. Na bazie w/w protestów doszło do spotkania w miejscowości Smolęcin z mieszkańcami Łopianowa i innych wiosek ościennych. Na zebraniu obecni byli również przedstawiciele organizacji społecznych, którzy również popierają protest mieszkańców. Uczestnicy zebrania mówili o zagrożeniach jakie niesie budowla bezściółkowej chlewni. Na w/spotkaniu przedstawiona została przez Burmistrza, podjęta 04.04.2006r Uchwała w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy dla obszaru gruntów rolnych w obrębie m. Łopianów i Smolęcin, na którym wprowadza się ograniczenia w zakresie zabudowy budynków inwentarskich służących do produkcji zwierząt.
Jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja w gminie Gryfice, w sąsiedztwie dorzecza rzeki Regi. Planowana inwestycja wpisuje się w najpiękniejszy teren dorzecza rzeki Regi gminy Gryfice. Jest to jedyny teren o takich walorach w całej gminie. To teren bardzo atrakcyjny, przyrodniczo-kraj obrazowy, o walorach turystycznych. Teren pofałdowany, o dużych spadkach poprzecznych.
Zlokalizowane tam grunty rolne przy nawożeniu gnojowicą, podczas deszczu będą podatne na spływy powierzchniowe w kierunku rzeki poprzez cieki wodne.
Pofałdowane tereny rolne ujęte są w sieć melioracyjną, drenarską regulującą stosunki wodne. Na terenie planowanej inwestycji przebiega rurociąg drenarski, który może odprowadzać zanieczyszczenia (skażenia) powierzchniowe do rowów otwartych, a następnie do jeziora zaporowego Rejowiec - rozlewu rzeki Regi. W zapisach Raportu jest określenie stwierdzające że niezależnie od wariantu planowana inwestycja może oddziaływać na niektóre elementy środowiska, na stan jakości wód powierzchniowych i gruntowych, jeżeli w rejonie nawożenia znajdują się zbiorniki wód bądź jest wysoki poziom wód gruntowych.
Z uwagi na to, że grunty inwestora położone są w części na granicy dwóch zlewni rzeki Regi, i poprzez kanał Kocierz rzeki Lubieszawy, spływy powierzchniowe mogą przedostawać się do zlewni jeziora Łopianowskiego, które stanowi użytek ekologiczny, jedno z nielicznych miejsc bytowania Orła Bielika, który podlega szczególnej ochronie.
W takiej konfiguracji terenu, nawet przy racjonalnym nawożeniu gnojowicą może dochodzić do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Naokoło terenu planowanej inwestycji, w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Gryfice, przewidywana jest strefa rozwoju agroturystyki, a co za tym idzie, sposób na życie społeczności lokalnej. Powoduje to wzrost wartości gruntów, poprawienie atrakcyjności nieruchomości sąsiednich.
Lokalizacja fermy przemysłowej zniweczy całkowicie te plany. W sąsiedztwie terenu planowanej inwestycji zlokalizowany jest obszar chronionego krajobrazu. Przy rozlewie rzeki Regi istnieją i są planowane w studium, strefy rozwoju ośrodków turystyki pobytowej ogólnodostępnej.
W północno-wschodniej części, w okolicach miejscowości Łopianów, w studium zaznaczone są obszary cenne dla zachowania różnorodności fauny i flory, stanowiska roślin gatunków chronionych.
Wzdłuż drogi na Kocierz (drogi dojazdowej do planowanej inwestycji) strefa “w II” częściowej ochrony archeologicznej. Planowana inwestycja znajduje się w środku tych wszystkich zapisów w studium. Przemysłowa hodowla jest istotna dla jakości i warunków życia ludzi mieszkających w bliskim sąsiedztwie ferm i korzystających z walorów krajobrazowych terenów wokół.
Dzieje się tak głównie za sprawą uciążliwych odorów oraz zanieczyszczeń wód powierzchniowych i gruntowych, szczególnie na terenach pofałdowanych i nie koniecznie w wyniku przenawożenia.
Znamienne zdanie z Raportu w brzmieniu “Chów zwierząt jest procesem biologicznym i nie poddaje się ścisłym matematycznym regułom jak procesy inżynierskie, toteż rodzaje i wielkości emisji do środowiska określane dla danej chlewni należy traktować jako wielkości najbardziej prawdopodobne”. Ilość czynników, które maja wpływ na przebieg procesów fizjologicznych u zwierząt jest tak duża, że wszelkie próby precyzyjnego określenia emisji do środowiska są nieuzasadnione. W ten sposób nie można uspokoić nastrojów społecznych, bo każdy mieszkający na wsi zdaje sobie sprawę z zagrożeń wynikających z przemysłowego tuczu zwierząt. Mieszkańcy objęci negatywnym oddziaływaniem dużej fermy, takim jak np. wyczuwalne okresowo przykre zapachy lub istotne w tym rejonie przekształcenie krajobrazu, słusznie obawiają się naruszenia swoich interesów poprzez znaczne obniżenie wartości swoich gospodarstw i gruntów nawet w znacznej odległości od planowanej inwestycji. Zablokuje to na pewno rozwój gospodarczy tego obszaru w planowanych w studium kierunkach.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że realizacja przedmiotowej inwestycji nie jest akceptowana przez lokalną społeczność oraz organizacje pozarządowe. Prowadzony dialog społeczny nie przyniósł przyzwolenia w zakresie realizacji inwestycji. W sposób szczególny należy zwrócić uwagę na podnoszony problem emisji odorów i związanych z tym uciążliwości.
Zagadnienie to nie jest uregulowane polskim prawodawstwem. Jednak emisja odorów stanowić będzie uciążliwość dla mieszkańców. Tym samym wydanie decyzji uzgadniającej budowę chlewni narusza fundamentalną zasadę samorządności, jaką jest przyzwolenie dla projektowanych w określonym obszarze przedsięwzięć.
W tym stanie rzeczy zamierzana inwestycja może istotnie wpłynąć na pogorszenie się stanu zdrowia ludzi, stanu środowiska poprzez wyrządzanie szkód w dobrach materialnych, pogarszać walory estetyczne środowiska , o czym mowa w art. 3 pkt 11,49 i 50, art. 47 pkt 1 lit. a i b ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r Prawo ochrony środowiska.
Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.
Od niniejszej decyzji służy stronom prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie za moim pośrednictwem w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.
Otrzymują:
1. ROLUB Sp. z o.o Smolęcin 9
2. Wojewoda Zachodniopomorski Szczecin
3. Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie
4. Stowarzyszenie GAJA w Szczecinie
5. Polski Związek Wędkarski w Szczecinie
6. Liga Ochrony Przyrody - Oddział w Gryficach.
7. Sołectwo Łopianów.
8. Sołectwo Smolęcin
9. Unia Miast i Gmin Dorzecza Regi.
10. Towarzystwo Miłośników Rzeki Regi z siedzibą w Łobzie.
Załącznik do decyzji Nr WNOS.IV.7624/ /07 z dnia 10.07. 2007r.
Informacja o planowanym przedsięwzięciu pn. Budowa chlewni o obsadzie 800 sztuk stanowisk dla macior w cyklu zamkniętym w miejscowości Łopianów, gmina Gryfice, na terenie działek nr 66 i 67. Według zapisów w raporcie, w ramach planowanej inwestycji przewiduje się:
budowę chlewni o obsadzie podstawowej 800 sztuk macior
budowę chlewni warchlaków o obsadzie 2940 sztuk i tuczników 5250 sztuk
budowę laguny na gnojowicę o pojemności 20.000 m sześc.
W obiektach fermy przewidywana jest produkcja trzody chlewnej w cyklu zamkniętym z możliwością utrzymywania wszystkich grup produkcyjnych świń (macior, prosiąt, warchlaków oraz tuczników. Produkcja odbywać się będzie w 7 chlewniach o różnej kubaturze o łącznej licznie stanowisk 11.348.
Tucz trzody chlewnej prowadzony będzie w technologii bezściółkowej, w wyniku czego powstanie gnojowica. Gnojowica będzie zgromadzona początkowo w kanałach gnojowych pod posadzkami rusztowymi, a następnie przepompowywana do zbiornika dwukomorowego o pojemności 20 tys. m sześc.