Jeszcze przed rozpoczęciem sesji, uroczyście pożegnano wiceburmistrz Danutę Kozik, która po wielu latach pracy przeszła na emeryturę. Burmistrz Barbara Nowak na stanowisko wiceburmistrza powołała Mirosława Pierza.
Sesja Rady Miejskiej odbyła się 30 marca w sali Urzędu Miejskiego w Połczynie-Zdroju. Brało w niej udział 15 radnych. Tematem wiodącym była organizacja funkcjonowania jednostek oświatowych na terenie Gminy w celu przygotowania nowego roku edukacyjnego oraz ocena realizacji budżetu w zakresie usuwania szkód po zimie.
W punkcie zapytania i interpelacje głos zabierali radni: Stanisław Tokarski, Marek Modzelewski, Wojciech Halec, Franciszek Pilip. Radny Stanisław Tokarski pytał o dodatki motywacyjne dla nauczycieli. Radny Marek Modzelewski zadał kilka pytań z różnych dziedzin gospodarki i oświaty. Pytał o drogę wewnętrzną na terenie Łężka, o instalację progów zwalniających prędkość przy ulicy Targowej. Zadał pytanie, dlaczego w budżecie od wielu lat umieszcza się działkę za sanatorium „Gryf”. Kolejne pytanie dotyczyło opłat za zajęcia w połczyńskim Centrum Kultury. Pytania „oświatowe” dotyczyły przewidywanych konkursów na dyrektorów szkół, które mają odbyć się w roku 2011. Spytał również, dlaczego pracownicy obsługi nie otrzymali jeszcze „trzynastej” pensji za rok 2010.
Główny punkt sesji referowała inspektor oświaty Renata Radziusz. Poinformowała wszystkich zebranych o wysokości subwencji oświatowej na rok 2011. Została ona zmniejszona o ponad 800 tysięcy zł. Zarządzeniem burmistrza w gminie mają zostać wprowadzone drastyczne oszczędności, zarówno w oświacie jak i w zadaniach gospodarczych.
W poszczególnych placówkach oświatowych mają zostać wprowadzone programy oszczędnościowe. W najmniejszych szkołach na terenie gminy nastąpi połączenie klas na przedmioty artystyczne oraz na zajęcia z informatyki, religii i wychowania fizycznego. Ponadto ograniczy się ilość godzin świetlicy, bibliotek. W szkołach większych klasy będą liczniejsze. Zmniejszono ilość kursów na dowozach uczniów. Wprowadzono niepłatne zastępstwa wśród nauczycieli i pomniejszono znacznie dodatki motywacyjne nauczycieli i dyrektorów szkół. To były krótkie informacje o przyszłości połczyńskiej oświaty, której reforma nastąpi w późniejszym czasie.
Inspektor Katarzyna Nosko poinformowała Radę o stanie ulic i dróg gminnych na terenie miasta i gminy Połczyn-Zdrój. Stwierdziła, że stan techniczny jezdni i chodników wymaga gruntownego remontu i trzeba w budżecie gminy zabezpieczenia znacznych środków. Ponadto w tym roku nie ma środków bieżących na utrzymanie ulic tj. oznakowanie pionowe i poziome, remonty barier zabezpieczających przebudowy nawierzchni chodników. Po tej informacji Rada zaczęła procedować uchwały.
Głosowanie nad uchwałami przebiegało bez zakłóceń. Dwie z nich wzbudziły kontrowersje u radnych, chociaż zostały dokładnie omówione na Komisji Budżetowej. Pierwsza z nich, to uchwała o zmianie budżetu gminy na rok 2011. Kwoty z poszczególnych działów zostały przesunięte do działu oświata, aby zapewnić jej działanie w roku 2011.
Druga uchwała była jeszcze bardziej kontrowersyjna. Z inicjatywy burmistrz Barbary Nowak powstał projekt uchwały o zawieszeniu funduszu sołeckiego na rok 2012. Tu zaczęła się dyskusja. Poprosił o głos radny, a zarazem sołtys Bolkowa Edmund Gradzik. W ostrych słowach polemizował z burmistrz Nowak w tej sprawie. Powiedział, że pieniądze z funduszu były wykorzystywane w sposób efektywny na wsi. Sołtysi wykorzystywali fundusz do drobnych remontów, dbali również o estetykę wsi. Zawieszenie funduszu na rok 2012, sprawi, że połczyńska wieś znowu będzie zaniedbana. (warto przypomnieć, że fundusz sołecki w gminie Połczyn-Zdrój, został wprowadzony w roku 2009).
W imieniu sołtysów głos zabrał Grzegorz Brzeziński, sołtys z Bronowa. W swoim wystąpieniu powiedział o trudnościach, jakie wynikną z jego zawieszenia. Jednak te głosy na niewiele się zdają. Likwidacja funduszu przechodzi 11 głosami za, przy 3 przeciwnych i 1 wstrzymującym. Za zawieszeniem funduszu głosowali nawet radni będący zarazem sołtysami. Przeciw był tylko Edmund Gradzik, radny i sołtys z Bolkowa. Dołączyli do niego radni miejscy Krystyna Nowakowska i Marek Modzelewski. Uważają oni, że fundusz sołecki musi istnieć w każdym roku budżetowym, gdyż sprzyja on rozwojowi wsi. Zdziwienie wywołało takie głosowanie radnych pochodzących ze wsi. Nasuwa się tu refleksja: „wieś, musi być za wsią, a nie przeciw niej”. Krótka to dygresja, ale wyrażająca prawdę o radnych, wybranych w okręgach wiejskich.
Po głosowaniach nad uchwałami burmistrz Barbara Nowak udzieliła odpowiedzi na pytania radnych. Z powodu braku pieniędzy, remont drogi wewnątrz Łężka nie będzie wykonany, progi zwalniające zostaną zamontowane po remoncie ulicy Targowej.
Przewodniczący Rady Franciszek Pilip odczytał pisma do Rady, które wpłynęły między sesjami. Po tym punkcie, sesja Rady Miejskiej zakończyła się.
(r) foto: UM Połczyn
A reorganizacja(?) szkól w Bolkowie i Toporzyku - o co tu chodzi?
~Alojzy
2011.04.12 20.53.38
Co za perfidia! W PZPR tego ją nauczyli!! Teraz wypada tylko czekać, aż pani burmistrz zacznie pozbywać się szkół. Ciekawe ile sobie z pensji (12 000 zł miesięcznie!!) obcięła - w ramach oszczędności! Ciekawe, kto placi pani burmistrz za paliwo na dojazdy do Połczyna! To wszytko PO to, by żyło sie lepiej! Wszystkim!!
~skarb
2011.04.10 20.17.12
Sama układała budżet, ze sama "drastycznie" go ciąć...
Co za obłuda...
~
2011.04.10 16.28.43
Po 12 latach "świetlanej przyszłości" pozostała CZARNA ROZPACZ I BEZRADNOŚĆ!!