Unia Europejska w sprawie kłódki na dworcu PKP w Złocieńcu
(ZŁOCIENIEC) Do PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie ze Złocieńca poszło pismo.
Oto jego treść: \"Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Grupa Związkowa w Złocieńcu, pyta Pana Dyrektora w sprawie stacji Złocieniec: Jak mają dojść „na i z peronów” osoby niepełnosprawne, osoby na wózkach inwalidzkich i matki z małymi dziećmi w wózkach? Bramka do przejścia przez tory jest zamknięta na kłódkę. Brak dostępu do klucza. Proszę o powiadomienie nas na piśmie, za co z góry serdecznie dziękujemy\".
O powyższym pytaniu został także poinformowany Urząd Miejski w Złocieńcu.
Odpowiedź
W odpowiedzi na pismo (…) w sprawie dojść „na i z peronów” osób niepełnosprawnych, osób na wózkach inwalidzkich... na stacji Złocieniec, PKP PLK S.A Zakład Linii Kolejowych w Szczecinie, informuję że:
Zgodnie z Rozporządzaniem Nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 23 października 2007 roku, dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, ustalono wspólnie z Zachodniopomorskim Zakładem Przewozów Regionalnych, przewoźnikiem realizującym przewozy pasażerskie „do i ze stacji Złocieniec”, warunki pomocy i zasady dojścia oraz przemieszczania się na peronach osób niepełnosprawnych i o ograniczonej sprawności ruchowej na stacjach Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie.
Na obszarze województwa zachodniopomorskiego obowiązuje decyzja nr 43 dyrektora Przewozów Regionalnych w Szczecinie, z dnia 10 czerwca 2010 roku, która wprowadziła procedurę udzielania pomocy przez personel kolejowy osobom niepełnosprawnym i o ograniczonej sprawności ruchowej podczas korzystania z przewozu kolejowego. Zgodnie z jej postanowieniami, przewoźnik osobom niepełnosprawnym i o ograniczonej sprawności ruchowej zapewnia pomoc pod warunkiem, że zostanie powiadomiony o potrzebie jej udzielenia przynajmniej na czterdzieści osiem godzin, zanim taka pomoc będzie potrzebna.
Zgłoszenia przejazdu należy kierować do Zachodniopomorskiego Zakładu Przewozów regionalnych w Szczecinie – tel. 665 912 387, e-mail: prpg.szczecin@p-r.com.pl w godzinach 7.00 – 15.00 w dni robocze oraz na telefon 665 912 180, e-mail: prrd.szczecin@p-r.com.pl prpg.szczecin@pr.com.pl” w pozostałym okresie.
Pracownik przewoźnika ustala warunki z osobą zgłaszającą przejazd osoby niepełnosprawnej. Przewoźnik udziela pomocy osobie niepełnosprawnej przy wsiadaniu i wysiadaniu z pociągu i opiekuje się nią podczas podróży.
Kłódkę bramki do przejścia przez tory na stacji Złocieniec uprzedzająco otwiera pracownik Zakładu Linii Kolejowych wskutek wzajemnej wymiany informacji pracowników obu zakładów.
W podpisie z-ca dyrektora do spraw eksploatacyjnych Sławomir Puchowski. (n)
Gdybyśmy tę odpowiedź obejrzeli w którymś z filmów Barei, to zapewne zostałoby to uznane za jakąś dawną niedorzeczność i wzbudziłoby zupełnie szczery śmiech jako niezły numer kabaretowy. Tymczasem dzieję się to w realu.
Porozumiewać się ze Szczecinem 48 godzin wcześniej, żeby osobę niepełnosprawną przeprowadzić przez tory w Złocieńcu. Coś nieprawdopodobnego ! Ale pocieszającym jest fakt, że nie do Brukseli !
~boss
2013.02.24 22.01.14
Jednym słowem: wszystko w jak najlepszym porządku i w sposób wyjątkowo zorganizowany.