(DRAWSKO POM.) Statystyka niewiele powie o kierunkach rozwoju, które tak naprawdę decydują o przyszłości.
Na oficjalnej stronie urzędu miejskiego w Drawsku Pomorskim zamieszczona została informacja o opublikowanym na łamach Tygodnika Samorządu Terytorialnego “Wspólnota” rankingu miast i gmin. W rankingu tym gminy i miasta zostały podzielone na miast wojewódzkie, powiatowe, małe miasta i gminy.
Drawsko Pomorskie w tym rankingu zajęło czwarte miejsce w Polsce (kategoria miasta powiatowe). Na ogólny wynik składały się rankingi cząstkowe (sukces finansowy, sukces ekonomiczny, sukces infrastrukturalny), z których suma punktów decydowała o zajętym miejscu. W rankingu sukces finansowy nasze miasto zajęło drugie miejsce.
Nieco inny ranking opublikował kilka tygodni temu Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Ranking dotyczył pozyskiwania środków unijnych przez poszczególne gminy w kraju. Na 1718 gmin, które podpisały umowy na realizacje projektów z dofinansowaniem z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności Drawsko Pomorskie zajmuje odległe – 1456 miejsce. Gmina zrealizowała tylko jeden projekt z dofinansowaniem na 205 tys. zł (stan na czerwiec br.).
Jeszcze inny ranking zrobił Związek Powiatów Polskich, który ocenił „informacyjność” stron internetowych miast powiatowych i współpracę z ZPP. Także w tym rankingu Drawsko Pom. nie wypadło najlepiej.
(Strona http://www.zpp.pl/ zakładka “Konkursy”, a następnie ranking gmin - Drawsko na 280 miejscu, a w efekcie na 1400).http://www.zpp.pl/index.php?path=main/glowna/ranking/gminy&page=2
Wszystkie rankingi mają swoje wady, bo pokazują tylko część prawdy, są wycinkiem obrazu danej gminy. I o ile ranking Związku Powiatów Polskich w kwestii “informatyczności” urzędu miejskiego można uznać za dotyczący drobnego fragmentu działalności urzędników, to ranking PAP mówi dużo o bardzo ważnej sferze działalności - aktywności w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Z kolei ranking “Wspólnoty” oparty jest na statystyce, która zazwyczaj wymaga komentarza, by zrozumieć, na czym polega osiągnięty sukces. Znając wiele gmin moje zdumienie budzi na przykład pozycja Goleniowa, aż 17 w kategoriach, w których Drawsko zajmuje drugą i czwartą pozycję. Dlaczego?
Otóż burmistrz Goleniowa również wygrał w pierwszej turze, ale dlatego, że stworzył Goleniowski Park Przemysłowy (ze specjalną strefą ekonomiczną), w którym firmy z Danii, Belgii, Holandii i Polski kupiły w latach 2003-2005 80 ha gruntu (z 300 stojących do dyspozycji) pod budowę zakładów przemysłowych. Na terenie GPP inwestycje rozpoczęły już firmy zajmujące się przetwórstwem rolnym, produkcją żywności, obróbką skór, konfekcjonowaniem i obróbką kamieni dekoracyjnych, produkcją przędzy dywanowej, oraz łopat dla siłowni wiatrowych. Bezrobocie w gminie wynosi 6,5 procent. To jest osiągnięcie, więc dlaczego tak odległa pozycja? Nie wiadomo. Wiadomo na pewno, że powstały firmy, ludzie mają pracę i dochody, co przekłada się na dochody gminy.
W innym kierunku poszło Drawsko, które dostało w prezencie pieniądze poligonowe, stąd sukces finansowy, ale już nie ekonomiczny (bo tu się liczy aktywność w pozyskiwaniu, pomnażaniu pieniędzy, a nie w ich wydawaniu, co uwidoczniło się dodatkowo w zaciąganiu kredytów), co z kolei rzutowało na sukces tej kadencji, ale czy trwały?
W Goleniowie będzie, w Drawsku rodzą się wątpliwości, bo inwestycje są kosztochłonne (trzeba będzie utrzymać halę sportową, stadion, fontanny, mieszkania komunalne), a zabrakło inwestycji generujących dochody. Gmina wchodzi w spłatę długów, pieniądze poligonowe mogą się zmniejszyć i to z dnia na dzień (np. moment wejścia w życie ustawy) i przy wzroście kosztów własnych może okazać się, że ta kadencja może już nie być taka spektakularna i trzeba będzie pożegnać się z wysokimi notowaniami w rankingach.
Tak być oczywiście nie musi, ale pod warunkiem, że nowe władze miasta i gminy zmienią kierunek aktywności i zauważą, że trwały sukces może zagwarantować pozyskiwanie i pomnażanie pieniędzy, a nie tylko ich spektakularne wydawanie.
KAR