(DOBRA) 27 marca br. burmistrz Dobrej Barbara Wilczek wydała obwieszczenie o umorzeniu postępowania administracyjnego polegającego na „Budowie biogazowi o mocy 1 MW w Bienicach”.
Okazuje się, iż inwestor (firma „DUET-POL” sp. z o.o) wystosował 20.03.2012 r. wniosek dotyczący rezygnacji z prowadzonego postępowania administracyjnego. Wiąże się to ze zmianą lokalizacji inwestycji.
Postępowanie administracyjne w sprawie budowy biogazowni o mocy 1 MW w Bienicach ciągnęło się przez bardzo długi czas. Przeciwni budowie biogazowni byli mieszkańcy Bienic, którzy obawiali się, iż inwestycja zakłóci ich dotychczasowy byt. Ogólny sprzeciw społeczny wzbudziły kwestie lokalizacji biogazowi (niewielka odległość od zabudowań). Mieszkańcy obawiali się także emisji odorów, hałasu emitowanego z biogazowni oraz wielokrotnie wzmożonego ruchu samochodowego, zagrożenia w stosunku do ujęć wód podziemnych (istniejąca, eksploatowana hydrofornia w m. Bienice) oraz wody płynącej rzeki Dobrzenicy. Kwestią sporną były także substraty, które miałyby być stosowane podczas produkcji.
Biogazownię na terenie Bienic chcieli wybudować państwo Hell, którzy prowadzą w tej miejscowości duże gospodarstwo rolne. Pani Hell wielokrotnie zaznaczyła, że do 2022 r. w każdej gminie ma powstać biogazownia rolnicza, czym próbowała przekonać mieszkańców Bienic i doberskich urzędników. Na jednej z sesji Rady Miejskiej została przedstawiona informacja inwestora na temat planowanego przedsięwzięcia. Wtedy na sesję przybyło także wielu mieszkańców gminy. Pani Hell zapewniała, iż chce prowadzić budowę zgodnie z wymogami, a produkcję według procedur. Ponadto mówiła o miejscach pracy dla mieszkańców i o tym, że biogazownia nie będzie w żaden negatywny sposób wpływać na życie mieszkańców.
W gminie odbyło się wiele spotkań dotyczących budowy biogazowni. W spotkaniach uczestniczyli także doberscy urzędnicy i radni. Jak się okazuje, udało się znaleźć kompromis, korzystny dla wszystkich stron (mieszkańców Bienic, gminy i państwa Hell). Nową lokalizacją inwestycji ma być „stara żwirownia”.
- Inwestor wycofał w tej chwili dokumenty z racji zmiany lokalizacji inwestycji. Będzie przygotowywał nowy wniosek, nowe dokumenty, ponieważ będzie nowa lokalizacja inwestycji. Przeprowadziliśmy wiele rozmów z inwestorem, budziło to wiele emocji, kontrowersji, chodziło o lokalizację, mieszkańcy bali się, że to miało być w centrum wsi. Wielokrotnie podejmowaliśmy rozmowy. Udało nam się dojść do kompromisu i państwo Hell zdecydowali się zmienić lokalizację. Nową lokalizacją ma być „stara żwirownia”. Bardzo mnie cieszy finał tej sprawy. Jeśli tam powstałaby biogazownia, to w prostej linii mamy do gimnazjum 800 metrów, więc wybudowanie ciepłociągu nie byłoby problemem. Moglibyśmy w ten sposób ocieplić gimnazjum, halę, czy osiedle. Ten krok jest bardzo rozsądny, będzie to z korzyścią i pożytkiem dla wielu ludzi – tak na ostatniej sesji Rady Miejskiej komentował zmianę lokalizacji inwestycji burmistrz Dobrej Barbara Wilczek.
Piotr Jachym