(ŁOBEZ.) Dzisiaj pod obrady Rady Miasta
w Łobzie trafi projekt uchwały dotyczący dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru.
O ile radni zaakceptują projekt uchwały, gmina będzie miała możliwość pomocy finansowej osobom, które będą chciały poprawić stan obiektów zabytkowych. Tych na naszym terenie jeszcze trochę zostało, mimo dość aktywnych rozbiórek leciwych obiektów w ostatnim czasie.
Jednak należy pamiętać, że gmina będzie mogła dofinansowywać prace remontowo-konserwatorskich obiektów wpisanych do rejestru zabytków.
Udzielanie dotacji pokrywającej część kosztów remontowych wynikających z zabytkowego charakteru obiektu ma mieć działanie stymulujące i uzupełniające nakłady właścicieli zabytków. Wspieranie konserwacji zabytków poprzez dotacje dla ich właścicieli prowadzi do przyspieszenia efektu tych prac, ich kompleksowości i zgodności z warunkami konserwatorskimi, co bezpośrednio poprawia wizerunek miasta i gminy Łobez, zwiększając ich atrakcyjność – czytamy w projekcie uchwały. Najwyższy czas, bo o stopniu trudności finansowych i formalnych przy tego typu zadaniach wie każdy, kto podjął się restaurowania zabytków.
O ile uchwała zostanie zaakceptowana przez radnych, o udzielenie dotacji celowej z budżetu gminy na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych zabytku będzie mogła ubiegać się każda osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna, będąca właścicielem bądź posiadaczem zabytku wpisanego do rejestru, a także podmiot, który do tego zabytku posiada tytuł prawny, wynikający z użytkowania wieczystego, ograniczonego prawa rzeczowego, trwałego zarządu albo stosunku zobowiązaniowego.
Dotacja będzie mogła obejmować nakłady konieczne na np.:
- sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich,
- wykonanie dokumentacji konserwatorskiej, wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego, sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz, zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku, odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki, odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50 proc. oryginalnej substancji tej przynależności, odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych, modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.
Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru.
Jeżeli jednak zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, dotacja może być udzielona w wysokości do 100 proc. nakładów koniecznych na wykonanie tych prac lub robót. Dotacja może wynosić 100 proc. nakładów również w przypadku, gdy stan zachowania zabytku wymaga niezwłocznego podjęcia prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych.
Wnioski o dotację składa się do Burmistrza Łobza, w terminie do dnia 15 maja każdego roku budżetowego, w tym roku natomiast do 15 listopada 2009 r. (albo w terminie 14 dni od wejścia w życie uchwały).
O przyznaniu dotacji oraz jej wysokości będzie decydować Rada Miejska w Łobzie w drodze uchwały, na wniosek Burmistrza Łobza. op
O jakiej sumie jest mowa w projekcie ustawy?Bo jesli np.50000zl.to szkoda czasu.
~łobezianin
2009.09.26 14.54.31
Dlaczego fundowac z podatów prywatne nieruchomości, które są zabytkami?
Przecież są ważniejsze wydatki w gminie. Teraz to nalepiej kupic sobie zabytek a reszte niech funduje gmina, a potem sprzedac i czysta kasa zarobiona. Niech gmina da warunek, że np. Ci którzy skorzystają z tych pieniędzy nie będą mogli jej zbyc np. przez 10 lat. Nawet rolnicy którzy korzystają z dopłat mają okresy np. 5 letnie, 3 letnie itd. gdzie muszą się wywiązywac z programów rolnych, a jak przerwa programy do których przystąpili to beda zwracac. Więc podobnie zróbmy dla tych którzy chcą skorzystac z tych pieniedzy.
Więc jak się zabezpieczy gmina aby ktoś na tym nie zarabiał? A pieniążki do gminy my płacimy?
Przecież ostatnia wypowiedź Pana Burmistrza w telewizji, to pieniążki żaden proble, co to jest 200 lub 300 zł. Jak gmina taka bogata to niech funduje każdemu prezenty !!!