Jurij Zezulkin - arcymistrz szachowy, prezes Lubuskiego Klubu Szachowego oraz Stowarzyszenia Rozwoju Gier Umysłowych „Strategia”. Pochodzi z Białorusi. W Polsce mieszka 15 lat. Spotkaliśmy go na turnieju szachowym w Rewalu.
Gazeta Gryficka - Jakie były początki Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Konik Morski Rewala?
Jurij Zezulkin: Po raz pierwszy Festiwal odbył się w 1985 r. Miedzy 1992 a 2004 r. była przerwa. Tak się stało, że ja grałem w 1992 r. i bardzo mi się tutaj podobało. Postanowiliśmy odrodzić imprezę. Udało się. Festiwal systematycznie się rozrasta. W 2004 grały 42 osoby, w 2005 - 140, w 2006 – 330. W tym roku uczestniczy - 390 osób. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie jeszcze większy i liczniejszy. Obecnie należy on do największych takich imprez w Polsce.
- Co może Pan powiedzieć o organizatorach i uczestnikach?
- Do organizatorów tej imprezy należę ja, reprezentując Lubuski Związek Szachowy, Firma Szachowa „Caissa” oraz Stowarzyszenie Rozwoju Gier Umysłowych „Strategia”. Imprezę sponsorują i pomagają w jej organizacji: Urząd Gminy Rewal, Centrum Informacji, Promocji i Rekreacji Gminy Rewal oraz Ośrodek Wczasowy „Antisol”.
Turniej jest na wysokim poziomie. W tym roku mamy rekordową liczbę osób z 12 krajów europejskich: Rosji, Białorusi, Niemiec, Danii, Francji, Włoch, Holandii, Irlandii, Izraela i oczywiście z Polski. W grupie A gra 3 arcymistrzów, 9 mistrzów i 5 wicemistrzów. Arcymistrz to najwyższy tytuł szachowy. Grają: Gerhard Scheller z Niemiec, Vasily Malinin z Rosji i Vladimir Sergeev z Ukrainy. Wśród czołowych graczy polskich jest Jakub Czakon z JKSz - MCKiS Jaworzno, posiadający tytuł mistrza i reprezentujący młode pokolenie graczy.
- Na jakie nagrody mogą liczyć zwycięzcy?
- Nagrody w Turnieju nie są wysokie, ale nadrabiamy organizacją. Atrakcją jest tu piękne otoczenie wybrzeża rewalskiego i imprezy towarzyszące, co na pewno się bardzo wszystkim podoba. W grupach A, B i C są nagrody pieniężne, a w grupie D – rzeczowe.
Arcymistrz już nie może zdobyć wyższego tytułu, ale może walczyć o nagrodę. Jeżeli chodzi o pozostałych graczy – to ważna jest tu możliwość podwyższenia kategorii szachowych.
Chciałbym oczywiście podziękować wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji Festiwalu.
W tym roku turniej trwa od 20 do 30 sierpnia. Miejscem gry jest teren szkoły w Rewalu, w pobliżu hali widowiskowo – sportowej. Do sal, gdzie rozgrywane są partie, można wejść i przyglądać się grze szachistów. Uwagę turystów przyciąga makieta szachownicy z dużymi figurami, usytuowana tuż przed wejściem do budynku. W Festiwalu uczestniczy wielu szachistów z regionu, w tym szachiści z Klubu Sportowego „Szach” z Gryfic, którzy dzielnie walczą o jak najlepsze wyniki. Trzymamy za nich kciuki.
Rozmawiała Zofia Brzozowska